T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek na aktualne.centrum.cz

Hororovou hrdinku místo Irglové ztvární Lenka Krobotová

Praha - Návrat k hororovému žánru slibuje Juraj Herz. Režisér Spalovače mrtvol, Morgiany či Petrolejových lamp začíná tento týden natáčet film Tma.

"Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy tohoto žánru a ani jeden mi nedovolili točit," vysvětluje Herz. "Protože jsem se snažil netočit politické filmy, tak jsem se vrhnul na pohádky."

Tak vznikly hororové pohádky Deváté srdce a Panna a netvor. "Děti ale s brekem utíkaly z kina, protože jsem nezapřel svůj vztah k filmům hrůzným," vzpomíná Herz. Tomu návrat k hororovému žánru zajistila až spolupráce s majiteli filmového studia Gatteo, producenty Synkovými.

Ti nabídli Herzovi scénář Martina Němce. Jeho hrdina, mladý Marek, se z města odstěhuje do starého domu na venkovské samotě, kde kdysi vyrůstal. Naváže tu vztah s místní dívkou a vrátí se ke své staré vášni - malování.

Chmurná atmosféra Sudet ale s přicházejícím podzimem začne idylické místo proměňovat v hororovou zemi poznamenanou vraždami nacistů, přízraky minulosti i dějinami rodiny. Citové sblížení s místní dívkou Lucií Marka motivuje k objevování souvislostí již zapomenutých tragédií.

Sám Herz označuje film za psychologický horor. "Pocit strachu, který by měl každý horor vyvolat, nebude vytvářen umělými šokujícími situacemi a momenty, ale bude vycházet z povahy hlavního hrdiny příběhu a z prostředí," říká.

Původně se mluvilo o tom, že by Lucii měla ve filmu ztvárnit oscarová pianistka Markéta Irglová, ta ale nakonec z důvodu časového zaneprázdnění ve filmu hrát nebude. Její roli převzala Lenka Krobotová.

Marka ve filmu ztvární Ivan Franěk, který se objevil v Tajnostech Alice Nellis. V dalších rolích se objeví Polka Malgorzata Kuzochowska, Michal Dlouhý, Andrej Hryc či Zuzana Kronerová.

I herecké obsazení napovídá, že film vzniká v koprodukci Česka, Polska a Slovenska. Natáčet se bude až do začátku prosince, převážně v západních Čechách, s premiérou se počítá v létě roku 2009.

Scénář, který nesl dříve také názvy Dveře do temnoty či Pláč mrtvých dětí byl už v roce 1996 oceněn Nadací Miloše Havla, s původním názvem Tma ho napsal Martin Němec, zakládající člen a vedoucí kapely Precedens. Herzovým zatím posledním filmem je kafkovská Pasáž z roku 1997, mezitím se věnoval spíše televizní tvorbě.

Autor: Irena Hejdová