T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek na karlovarsky.denik.cz

Režisér Juraj Herz si vybral Valeč pro natočení hororu

Valeč — Malebná obec přichystala filmařům i nástrahy. V sobotu například auto s kulisami zapadlo na rozbahněné cestě.

Až do 8. prosince bude pobývat filmový štáb ve Valči na Karlovarsku. Režisér Juraj Herz tu natáčí hororový snímek Tma. Jak však sám říká, nepůjde o béčkový horor plný krve. Štáb, který v těchto dnech točí záběry v zámeckém letohrádku a jeho okolí, se ale potýká i s některými nečekanými problémy. Tuto sobotu například nákladní auto s kulisami uvízlo v zámecké zahradě na rozbahněné cestě.

Scénář k filmu napsal Martin Němec. Právě díky němu si filmaři za hlavní místo natáčení vybrali Valeč. „Když Martin Němec psal tento scénář, pobýval ve Valči a nechal se tímto místem inspirovat. Lepší lokalitu pro jeho námět jsme nenašli,“ říká režisér Juraj Herz. Není to přitom poprvé, co tento režisér vybral do svého filmu Valeč. Před lety zde natáčel Dotek motýla s Janou Brejchovou. „Abych vám ale řekl pravdu, tak už si Valeč nepamatuji. Těch míst, kde jsem točil, bylo už opravdu hodně,“ přiznává Juraj Herz.

Tma má být sice hororovým filmem, ale půjde hlavně o snímek plný tajemna. Bližší informace ale režisér pochopitelně tají. „Horor má v České republice špatný zvuk. Zdejší horory bývají vesměs béčkové, kde stříká hodně krev, a to jsem nechtěl. Nás inspiroval španělský film Sirotčinec či Šestý smysl, hodně se nám také líbili Ti druzí s Nicol Kidmanovou. Tímto směrem bychom se chtěli vydat,“ prozrazuje režisér.

Právě i proto budou v jeho novém filmu použity speciální prvky, o které se postará specializovaná firma na triky. Řada z nich bude natáčena přímo na place, řada naopak až ve studiu.

Malebná, ale malá Valeč kvůli filmařům změnila trochu svou tvář. Část obecního úřadu opanovali produkční a maskéři, z malé smíšenky se načas stala pošta. Filmaři totiž nenatáčejí jen v letohrádku, ale i přímo v obci, a to ať už na náměstí, v jediné místní vinárně či ve sklepích. „Máme také v plánu točit v klášteře Teplá a v Praze. V lednu nás například čeká rockový koncert v Praze,“ upřesňuje Juraj Herz.

Do hlavní mužské role obsadil režisér Ivana Fraňka, kterého diváci mohli například vidět ve snímku Tajnosti. Ivan Franěk, který je mimo jiné i známým loutkářem, žije ve Francii a hraje především v italských filmech.

Filmaři se shodují, že Valeč i se svým okolím je opravdu malebným místem, má ale své proti. V malé obci se celý štáb nemohl ubytovat. „Ivan Franěk a já spíme ve vinárně. Herečka Lenka Krobotová ve vedlejším domě. Zbytek je ubytován po různých místech až po Lubenec,“ dodává režisér.

Tma

„Scénář vypráví příběh umělce Marka, který se rozhodl opustit kariéru hudebníka, načas se usadil v opuštěném rodinném domě na samotě a věnuje se tu malování obrazů,“ vypráví mluvčí tohoto filmového projektu Iljana Donátová.

Dům, kde Marek strávil s rodiči a sestrou dětství, má však tajemnou minulost. „Marek postupně začíná podléhat energii tohoto podivuhodného místa, které jej odtrhává od reality. Vynořují se matné vzpomínky, nejasné obrazy dávných událostí, které tuto energii pomohly utvořit, dostávají kontury. Citové sblížení s místní dívkou Lucií Marka motivuje k objevování souvislostí již zapomenutých tragédií, které se tu odehrály. A tak nadchází čas, aby dům prozradil léta utajované pravdy,“ pokračuje mluvčí.

Režiséra Juraje Herze k natočení snímku Tma nepřesvědčil jen samotný příběh ve scénáři, ale zaujala ho především možnost vrátit se ke svému oblíbenému filmovému žánru. „Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy tohoto žánru, a ani jeden mi nedovolili točit. Protože jsem se snažil netočit politické filmy, vrhl jsem se na pohádky. A tak vzniklo Deváté srdce a Panna a netvor. Děti ale s brekem utíkaly z kina, protože jsem nezapřel svůj vztah k filmům hrůzným,“ říká sám o sobě režisér Juraj Herz a pokračuje: „Léta jsem čekal na příležitost vrátit se k tomuto druhu filmů. Po dlouhé době mi producenti manželé Synkovi, majitelé Filmového Studia Gatteo, nabídli tento scénář, který jsme s Martinem Němcem upravili, a já jsem šťastný, že se mohu vrátit k žánru, který je mi vlastní.“

Juraj Herz vstoupil do povědomí českých diváků hned několika velmi kvalitními snímky. Kromě zmíněného Spalovače mrtvol s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli se zapsal do historie českého filmu například adaptací Havlíčkových Petrolejových lamp, thrillerem Morgiana, psychologickými dramaty Den pro mou lásku a Křehké vztahy, komedií Holky z porcelánu nebo pohádkovými stylizacemi Deváté srdce a Panna a netvor.

„Do hlavních rolí Tmy obsadil režisér Ivana Fraňka, Lenku Krobotovou, Malgorzatu Kozuchowskou, Michala Dlouhého, Andyho Hryce, Zuzanu Kronerovou a další,“ upřesňuje Donátová. Ivan Franěk pochází z Čech, ale dlouhá léta žije a pracuje v Paříži a působí jako herec především v italských a francouzských filmech. Do domácí kinematografie se vrátil v roce 2007 rolí ve snímku Alice Nellis Tajnosti, který byl oceněn Českým lvem pro nejlepší film roku. Lenka Krobotová patří k oporám souboru pražského Dejvického divadla, v posledních letech pravidelně účinkuje v televizi, objevila se v českých filmech Restart, Doblba! nebo Karamazovi.

Film se natáčí od konce října do začátku prosince 2008 převážně v západních Čechách, s premiérou se počítá v létě roku 2009.

Autor: Jana Kopecká