T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek na cinema.nova.cz

Král českého hororu se vrací za kameru

Režisér Juraj Herz se po dlouhých letech vrací k hororu, tedy žánru, který ho proslavil před čtyřiceti lety, kdy natočil nezapomenutelného Spalovače mrtvol.

Juraj Herz natočil zatím svůj poslední film před již více než deseti lety – tehdy se jednalo o ne příliš povedenou Pasáž. Od té doby se věnoval výhradně televizní práci a teprve nyní se opět vrací k velkému plátnu.

Chystaný snímek Tma tvůrce charakterizuje jako horor ze starého domu s tajemnou historií. Rozhodně nepůjde o béčkový film s hektolitry krve a vyhřezlými vnitřnostmi - jako inspiraci režisér přiznává španělský film Sirotčinec nebo Šestý smysl. Pod scénářem je podepsán Martin Němec.

Příběh filmu vypráví o muži, jenž nechá kariéry hudebníka a odstěhuje se do opuštěného rodinného sídle, kde se chystá malovat obrazy. Dům má však záhadnou minulost a zvláštní energii, jež hrdinu vrací do říše vzpomínek a vzdaluje od reality. Vztah s místní dívkou mu poskytne další důvod, aby odhaloval souvislosti zapomenutých tragédií, jež dům skrývá.

Do hlavních mužské role obsadil Herz Ivana Fraňka, kterého jste mohli vidět například ve snímku Tajnosti. Jinak je také známým loutkářem, žije ve Francii a hraje především v italských filmech. Hlavní ženskou roli nakonec ztvární Lenka Krobotová. Původně se sice mluvilo i o zpěvačce Markétě Irglové, ta však po svém oscarovém úspěchu dále koncertuje s Glenem Hansardem a dva volné měsíce na natáčení prostě nemá. V dalších rolích by se měli objevit například Michal Dlouhý, Andy Hryc nebo Zuzana Kronerová.

Film se bude natáčet od konce října do začátku prosince 2008 převážně v západních Čechách, momentálně štáb pobývá ve Valči na Karlovarsku. S premiérou se předběžně počítá v létě roku 2009.

zroj: Nova.cz