T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek: Story

Temná minulost odhalena

Král českého hororu se vrací. Režisér Juraj Herz (74) prožil prázdniny zavřený ve sklepě. Zatímco jiní by trnuli hrůzou, on se radoval.

Občas nefungoval zvuk, občas zhaslo světlo. Mobily vypadávaly. Počasí dělalo naschvály, herce klátily choroby, a když natáčeli, tak ve stísněných, tmavých prostorách. "Tolik času ve sklepě jsem nikdy nestrávil", přiznává režisér filmu Tma Juraj Herz.

Scénář Martina Němce totiž vypráví o muži, jenž kariéru hudebníka pověsil na hřebík a v opuštěném rodinném sídle na samotě chtěl malovat obrazy. Dům, v němž prožil dětství, má však záhadnou minulost a zvláštní energii, jež hrdinu vrací do říše vzpomínek. Vztah s místní dívkou mu navíc poskytne další důvod, aby odhaloval souvislosti zapomenutých tragédií. "Ve sklepě bylo za druhé světové války na příkaz velitele SS zavražděno 25 německých dětí postižených Downovým syndromem. Jejich energie, síla a schopnosti tu zůstaly, a my chceme ukázat, že z těch postižených dětí mohli být skvělí lidé. Tma je tedy v prvním plánu horor, který má v druhém plánu pravdivé pozadí", vysvětluje režisér, který si nyní s materiálem pohrává ve střižně.

Přestože o natáčení svého nového hororu mluví jako o jednom z nejnáročnějších, která absolvoval, má z práce velkou radost. "Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další filmy stejného žánru, ale ani jeden mi nedovolili točit. Udělal jsem tedy pohádky, jenže děti s brekem utíkaly z kina, protože jsem ani v nich nezapřel svůj vztah k filmům hrůzným. Léta jsem čekal na příležitost vrátit se k nim - teď jsem šťastný".

Hlavní roli hudebníka a malíře svěřil uhrančivému Ivanu Fraňkovi, který sice pochází z Česka, ale léta žije v Paříži a hraje hlavně v italských a francouzských filmech. Jeho partnerkou se stala Lenka Krobotová. Ta mezi jednotlivými záběry zvládala ještě vozit kočárek s pětiměsíčním synem.

"Výsledek natáčení je sice hororový, ale natáčení tomu neodpovídalo. Juraj Herz není z režisérů, kteří herce straší, aby dosáhli větší autenticity. Na place jsme měli pořád veselo. Pravda, občas jsem za synem přišla zakrvácená, ale jemu to bylo fuk a dál spokojeně spal", vzpomíná.

V dalších úlohách se objeví Michal Dlouhý, Andrej Hryc, Zuzana Kronerová či polská herečka Malgorzata Kozuchowska. Ta obyvatele pohraniční vísky Valeč, kde se film převážně natáčel, pořádně vyděsila svým umělým okem. "Jo, oko. Šlo jen o jednu ze speciálních rekvizit, které jsme potřebovali. Vyráběli nám ho až v Holywoodu. Nikde v Evropě se tento speciální typ čočky nedělá a nám ušetřil některé náročné triky", prozradila režisérova manželka a asistentka Tereza Pokorná.

Premiéry filmu by se diváci měli dočkat už letos v létě

autor: Jaroslav Pokorný