T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek na novinky.cz

V hororu Juraje Herze krev nepoteče

„Tak prosím,“ hlas režiséra Juraje Herze prořízne ticho opuštěného letohrádku v parku zámku Valeč a kamera se rozjede. Tvůrce legendárního filmu Spalovač mrtvol zde natáčí nový celovečerní hororový snímek Tma.

Mlha, která halí v těchto podzimních dnech zámek Valeč a jeho park do ponurosti a osamělosti, režisérovi a filmovému štábu při natáčení plně vyhovuje. „Film se odehrává v ponuré atmosféře a já se s chutí vracím po pohádkách k svému oblíbenému filmovému žánru, který mi nabídli producenti, manželé Synkovi, majitelé Filmového Studia Gatteo,“ řekl Právu ve Valči Juraj Herz.

„V hororu však nemusí téct potoky krve. Je také jiný druh hororu - psychologický thriller s hororovými prvky. A takový bude i tento film,“ dodává tvůrce, který se kromě Spalovače mrtvol zapsal do historie českého filmu například adaptací Havlíčkových Petrolejových lamp, thrillerem Morgiana, psychologickými dramaty Den pro mou lásku a Křehké vztahy, komedií Holky z porcelánu nebo pohádkovými stylizacemi Deváté srdce a Panna a netvor.

Scénář k filmu TMA napsal Martin Němec. Vypráví příběh umělce Marka, který se rozhodl opustit kariéru hudebníka a na čas se usadit v opuštěném rodinném domě na samotě a věnovat se malování obrazů. Dům, kde Marek strávil s rodiči a sestrou dětství, má však tajemnou minulost i zvláštní energii.

„Pro kameramana je tenhle film velmi těžký.V zámeckém parku je tajuplné světlo. I v domě je všechno v šeru. Se světlem se tady musí pracovat s citem a odvažovat jej jako na lékárenských vahách,“ přibližuje natáčení hlavní kameraman filmu Jiří Macháně, který se podílel na celé řadě filmů Juraje Herze.

Do hlavních rolí Tmy obsadil režisér Ivana Fraňka, Lenku Krobotovou, Malgorzatu Kozuchowskou, Michala Dlouhého, Andyho Hryce, Zuzanu Kronerovou a další.Ivan Franěk sice pochází z Čech, ale dlouhá léta žije a pracuje v Paříži a úspěšně působí jako herec především v italských a francouzských filmech.

„Tenhle film je tak trochu mezinárodní projekt. Máme polskou herečku, maskérky a slovenské kostymérky. Z hlediska produkce není však zas tak složitý. Štáb je během 35 natáčecích dnů většinou tady ve Valči,“ vysvětluje produkční Michaela Flenerová.

Natáčení filmu skončí na začátku prosince 2008. S premiérou se počítá v létě roku 2009. „Pro zahraničí mám ale jiný název nežli je Tma, což je výraz příliš používaný v hororovém žánru. Film se spíš bude jmenovat Zpěv mrtvých dětí nebo Dveře do temnoty,“ dodává Juraj Herz.

Autor: František Kšajt, Právo