T.M.A. režie Juraj Herz, v kinech od léta 2009
česky  english

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Napsali o nás

Seznam článků | Původní článek na ceskenoviny.cz

Valeč žije natáčením Herzova hororu Tma

Valeč (Karlovarsko) - Městečko Valeč na samých hranicích Karlovarského kraje momentálně žije natáčením nového hororu Tma režiséra Juraje Herze. Tísnivá až depresivní atmosféra na přelomu podzimu a zimy, mlha a ošumělé historické stavby, to všechno z Valče dělá naprosto ideální místo pro tento filmový žánr. "K obyčejnému životu to tady ovšem příliš není," řekl režisér Herz.

Přesto se rozhodl strávit s celým štábem ve Valči několik týdnů a právě tady natočit podstatnou část snímku. Říká o něm, že by to měl být horor přesně podle jeho představ. Pro autora slavného Spalovače mrtvol tentokrát napsal scénář Martin Němec. Režisér slibuje, že děj bude stejně pochmurný jako exteriéry, kde film vzniká. "Kromě příběhu mě na scénáři zaujala možnost vrátit se k mému oblíbenému žánru," uvedl Herz.

Námět k filmu Tma vznikl už téměř před deseti lety. Přestože byl před časem oceněn i Nadací Miloše Havla, na zfilmování čekal dlouho. Až do doby, kdy se ho ujali producenti manželé Synkovi a Film studio Gatteo. Juraj Herz chtěl do jedné z hlavní rolí obsadit spoluautorku oscarové písně z filmu Once Markétu Irglovou. Záměr nevyšel, a příležitost tak dostala herečka Dejvického divadla Lenka Krobotová.

Pro Krobotovou je natáčení Tmy prvním hororem v její kariéře. Nabídka od Herze ji potěšila a sám příběh velmi zaujal. Pustila se do práce i přesto, že je čerstvou maminkou a musí kromě natáčení zvládnout i péči o synka Šimona. "Není to snadné, ale nakonec jsme to zvládli. Do Valče jsem přijížděla vždy k natáčení. Je to magické místo, kde působí zvláštní síly. Snad se bude film divákům líbit," uvedla Krobotová.

Ve stísněném sklepě bývalého panského špitálu se při dnešním natáčení pořádně zapotili také další hrdinové Herzova snímku, Ivan Franěk a polská herečka Malgorzata Kozuchowska. Než byl kameraman Jiří Macháně spokojen, museli scénu několikrát opakovat. Všemu v klidu přihlížel jejich slovenský kolega Andrej Hryc. "Už mám po natáčení, v neděli mě zabili," prozradil svůj filmový osud ve Tmě.

Herzův snímek Tma vypráví příběh umělce Marka, který po letech objevuje tajemství domu, v němž prožil dětství. Bývalý hudebník se chce v domě věnovat malování obrazů. Začíná ovšem podléhat energii tajemného místa a odhalovat zapomenuté tragédie, které se tu odehrály. Později se Marek sbližuje s místní dívkou Lucií, která ho motivuje k dalšímu odhalování souvislostí. Premiéra Tmy je naplánována na léto roku 2009.

Herz chtěl pokračovat v hororových filmech už po Spalovači mrtvol z roku 1968. "Měl jsem připravené čtyři další filmy a ani jeden mi nedovolili točit. Protože jsem se snažil netočit politické filmy, dal jsem se na pohádky. Děti však s brekem utíkaly z kina, protože jsem nezapřel vztah k filmům hrůzným," dodal režisér. Ve Valči už Herz kdysi točil Dotek motýla s Janou Brejchovou v hlavní roli, který měl premiéru v roce 1972.

Autor: ČTK www.ctk.cz